Diş Protezleri

Diş Protezi Nedir ?

Dişlerin çekilmesi ile oluşan boşlukların, orayı taklit eden parçalarla hastaya yeme – içme, konuşma, estetik gibi yönlerden rehabilite eden hastaya özel yapılan parçalardır. Hastanın ağız içindeki diş boşluklarının durumuna göre diş protezleri kendi aralarında çeşitlere ayrılır, kısaca özetlersek;

Diş Protezi Nedir ? Diş Protez Çeşitleri Nelerdir ?

Sabit Diş Protezleri Nedir ?

Hastaya doğal diş görünümünü kazandıran ve aynı zamanda işlevsellik olarak da gerçek dişlerden farkı olmayan sabit diş protezleri, hastanın ihtiyacına göre hekimler tarafından sıkça uygulanan ve genel olarak acısız bir şekilde sona eren protez uygulamasıdır. Hasta ihtiyacına göre değişiklik göstermek kaydıyla tekli ya da çoklu olarak uygulanan diş protezleri, hastanın kendisinin takıp çıkaramadığı, son seansta hekimin bazı materyaller ile protezi dişlere sabitlediği protez çeşididir.

Tekli Sabit Diş Protezleri

Aşağıda sabit diş protezinin uygulanma şeklini görebilirsiniz.

Tekli Sabit Diş Protezi Nedir ?

Çoklu Sabit Diş Protezler

Aşağıda köprü diş protezinin uygulanma şeklini görebilirsiniz.

Köprü Diş Protezi Nedir ?

Tekli Sabit Diş Protezleri

İleri yaş, travma gibi sebeplerle bütün dişlerini kaybetmiş hastalarımıza uyguladığımız protez çeşididir. Protez yapıldıktan sonra hekim görüşüne bağlı kalarak hasta kendi başına protezini takıp çıkartma işlemini yapabilir.

Total (Komple) Diş Protezi Nedir ?

Total Diş Protezi Kullanan Hastalara Bakım & Kullanım Önerileri

Kullanım; Hasta protezinin hareket etmemesi için bazı yapıştırıcılar ile protezini geçici olarak sabitleyebilir.

Bakım; Kullanım sonrası her gece hasta protezlerini akan suyun altında sabun ile fırçalayarak temizlemelidir. Daha sonrasında nemli bir ortamda muhafaza etmelidir. Bazı markaların su içinde eriyen temizleme tabletleri mevcuttur, isteğe bağlı kullanılabilir.

İmplant Üstü Diş Protezleri

Dişsiz bölgelere yerleştirilen implantların üzerine yapılan hareketli ya da sabit olarak uygulanan implant üstü protezlerdir.

 

Dental implant uygulamaları, kullanılan yöntemlere göre ve hastanın ağız içi durumuna göre son derece komplike uygulamalar olabilmektedir. Bu sebeple implant tedavisini daha detaylı anlattık. Tedavi hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak için aşağıdaki butona tıklayabilirsiniz.

İmplant Üstü Protez Nedir ?

Parsiyel Diş Protezleri Nedir ?

Bölgesel olarak çoklu diş eksikliği bulunan aynı zamanda sabit protez tedavisinin uygulanamadığı durumlarda başvurulan protez uygulamasıdır.

Çıtçıtlı (Hassas Bağlantılı) Diş Protezleri

Çıtçıtlı protezler, estetik olarak kancalı protezlere göre daha estetik olarak ön plana çıkmaktadır.

Aşağıda çıtçıtlı diş protezi uygulanma şeklini görebilirsiniz.

Çıtçıtlı (Hassas Bağlantılı) Diş Protezi Nedir?

Kancalı (Kroşeli) Diş Protezleri

Kancalı protezler ise çıtçıtlı protezlere göre daha kolay takıp çıkartma imkanına sahiptir.

Aşağıda kancalı diş protezinin uygulanma şeklini görebilirsiniz.

Kancalı (kroşeli) Diş Protezi Nedir?